זכויות יוצרים באינטרנט - משרד עורכי דין יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


זכויות יוצרים באינטרנט

המרחב האינטרנטי הוא מרחב פרוץ למדי. הקלות שבהעתקת חומרים שנמצאים ברשת היא מדהימה, וקלה פי כמה וכמה מכל אמצעי תקשורת אחר שקיים היום. באיזה מדיום אחר אפשר להעתיק בשניות תמונות, טקסטים ויצירות שלמות? נראה שבאף אחד. אך האם הרשת פרוצה גם מבחינת זכויות יוצרים? לחלוטין לא. כאן ישנם כללים ברורים (גם אם חדשים יחסית), שנוגעים לשני צדדים: לבעל הזכויות ולזה המפר אותן.

זכויות יוצרים באינטרנט: כמו בכל מדיום אחר

זה הכלל שלפיו כל אחד מאִתנו צריך לפעול בכל הנוגע ליצירות שנמצאות ברשת: אין כל הבדל בין שימוש ללא רשות ביצירות שמפורסמות במדיום מסודר ומאורגן יותר, לבין שימוש ביצירות ברחבי הרשת.

במילים אחרות, על כל יצירה שמפורסמת ברשת ישנן זכויות יוצרים שבעליהן הוא היוצר אותן. זה נכון לתמונות, לטקסטים, לעיצוב של אתר, לאתר אינטרנט שלם, לאפליקציות ועוד. לכל שימוש ביצירה שמפורסמת באינטרנט יש להתייחס בצורה הזו.

כאן חשוב להבין את הסיטואציה משני הכיוונים: מצדו של בעל הזכויות, עליו לוודא כי עשה הכול כדי לשמור על זכויות היוצרים שלו. נכון, ברגע שהוא יצר את היצירה הזכויות שלו, אך לפעמים הוא יתקשה להוכיח שהוא זה שיצר את היצירה ולא מישהו אחר – ולכן כדאי לו לבצע כמה צעדים מראש, שיאפשרו לו להוכיח זאת בקלות. מצד המשתמש ביצירה, עליו לוודא כי הוא עושה שימוש נכון וחוקי בה, ולבקש את כל האישורים הדרושים לפני שהוא עושה בה שימוש.

כאן חשוב לציין: ישנן יצירות (תמונות בעיקר) אשר ניתנות לשימוש בחינם, ואף ללא אישור. לרוב יצוין דבר זה במפורש. אם לא מצוין דבר שכזה, עליכם לצאת מנקודת הנחה שאינכם יכולים להשתמש ביצירה ללא רשות.

הפרת זכויות היא עבירה לכל דבר – גם ברשת

כאמור, זכויות יוצרים באינטרנט הן כמו זכויות יוצרים בעולם 'האמִתי', ולכן גם היחס אליהן הוא אותו היחס: כל הפרה של זכויות יוצרים היא פשע ועבירה לכל דבר, ואדם אשר מבצע הפרה שכזו יצטרך לשאת בתוצאות.

לא פעם נקנסו אנשים באלפי שקלים ואף יותר מכך, גם אם ביצעו הפרה קטנה ביותר; במקרים מסוימים יכולה הפרה שכזו להסתיים גם במאסר – לכן כדאי מאוד לשים לב כיצד אתם פועלים ולהתייחס לעניין במלוא הרצינות.

אם אתם מעוניינים בהגנה על זכויות היוצרים של יצירה שלכם, שפורסמה ברשת, או אם אתם מעוניינים להתייעץ בנושא לפני שאתם משתמשים ביצירה שמפורסמת באינטרנט, אתם מוזמנים לפנות למשרד עו"ד יריב קדם – איש מקצוע מנוסה בעל ידע רב בכל הנוגע לזכויות יוצרים ברשת. בעזרתו, תוכלו לדעת שאתם פועלים בצורה הנכונה ביותר.