חשוב לדבר על זה גם אם לא נעים - יריב קדם משרד עורך דין זכויות יוצרים ואפקליציות

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


חשוב לדבר על זה גם אם לא נעים

למרבה הצער, העובדות מעידות כי מרבית הסטרט-אפים בישראל אינם מגיעים לכדי מימוש מוצלח, בין אם מדובר באקזיט או בכניסה לשלבי ייצור מתקדמים. לכן, לצד החלומות והשאיפות אני ממליץ לקחת בחשבון גם את האפשרות שהמיזם לא יעלה על דרך המלך וייתקל בקשיים שיובילו לכישלונו. מובן שאין בכוונתי לומר שעליכם להתנהל מתוך חשש ופחד, אך רצוי להיות ריאליים ולהכיר את ההליכים הצפויים למיזם שאינו מצליח ונותר עם חובות. אחד הנפוצים שבהם הוא ההוצאה לפועל.

מהי הוצאה לפועל

הוצאה לפועל הינה גוף משפטי שמטרתו להביא למימוש פסקי דין המקנים זכויות כספיות. באמצעות מוסד זה על ערכאותיו, חוקיו ותקנותיו מוודאת המדינה כי חובות אכן ישולמו, מבלי שהזוכה ייוותר במצב בו הכספים המגיעים לו מתעכבים או אינם ממומשים. מצד שני, המערכת גם מגינה על החייבים ודואגת לכך שלא ייאלצו להתמודד עם חובות שמעבר ליכולותיהם, אשר עלולים להותיר אותם חסרי כל ותלויים בחסדי אחרים.

אילו כלים מפעילה הוצאה לפועל

במידה שלא פרעתם את החוב לאחר שהוזהרתם על פתיחת תיק, ולא הגשתם התנגדויות, עלולים להיפתח כנגדכם מספר הליכים בלתי נעימים. אחד הכלים הראשיים של ההוצאה לפועל הוא עיקולים, המכוונים לנכסים בהם אתם מחזיקים כמו מיטלטלין או רכבים, וכן נכסים המוחזקים בידי צד אחר כמו בנקים או גורמים אחרים. מעבר לכך, קיימות עוד מספר פעולות בהן עשויה לנקוט ההוצאה לפועל, החל בצו עיכוב יציאה מהארץ ובמקרים חמורים מאוד אף מאסר. יש לציין כי הפעולות נעשות לגופו של מקרה, ולא פעם בהתאם לממצאי חקירת יכולת שמהווה בעצמה כלי לחץ לתשלום החובות.

יש גם הגנות על חייבים

כאמור, אחת ממטרותיה של ההוצאה לפועל היא לשמור על זכויות החייב ויכולתו להמשיך ולתפקד מבחינה אישית-כלכלית. תחילה, ניתן להגיש בתוך כ- 3 שבועות מיום קבלת האזהרה כתב התנגדות לביצוע שטר, בו ידון בהמשך בית המשפט. בנוסף, אפשר לפנות לבית המשפט בטענת "טענתי פרעתי" לפיה אין עוד חובה לקיים את פסק הדין, ובשלב זה יעוכבו ההליכים בהוצאה לפועל עד הבירור בבית המשפט. כמו כן, קיימת אפשרות לבקשת איחוד תיקים שבו ירוכזו כל התיקים שנפתחו בהוצאה לפועל תחת תיק אחד, מה שמסייע לעמוד בפירעון אם קיימים חובות לנושים רבים. מעבר לכך, בשלבים שונים של ההליכים קיימת אפשרות לערער על פסיקות שהתקבלו על ידי ראש ההוצאה לפועל, וזאת על ידי פנייה לבית משפט מחוזי. נכון, לא נעים לדבר על הדברים הללו, אך על פי ניסיוני עדיף לדעת מאשר לטמון את הראש בחול.