הגנה על עיצוב מוצר | עיצוב תעשייתי | עו"ד יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


מדגמים וזכויות יוצרים בעיצוב תעשייתי

מעצבים תעשייתיים רבים נתקלים לעתים בבעיה של הגנה על זכויות היוצרים על מוצרים ששקדו על פיתוחם ועיצובים פרי עטיים, שכן כיום, בעידן האינטרנט והזרימה החופשית של מידע, קל יותר מאי פעם להעתיק את עיצובם של מוצרים ורעיונות של מעצבים מהמערב, במזרח, ולהיפך. במאמר הבא נפרט את הדרכים להגן על היצירות והמוצרים שמעצבים תעשייתיים רבים עמלים עליהם.

הגנה על עיצוב תעשייתי באמצעות בקשה לרישום מדגם

מדגם הוא למעשה רישום של עיצוב מוצר שלו קיימים היבטים שלא נרשמו או התפרסמו קודם לכן. לגבי מדגם, קיימת האפשרות לרשום את ההיבטים העיצוביים שבמוצר במחלקת המדגמים ברשות הפטנטים, שכפופה למשרד המשפטים, ועל ידי כך להבטיח את זכויות היוצרים של עיצובים חדשניים ומקוריים.

כיצד רושמים בדיוק מדגם?

ראשית, חשוב לציין כי ניתן להגן על זכויות היוצרים על ידי רישום של מוצר כפטנט, רישום של סימני מסחר, רישום של מדגם כפי שציינו שעוסק בעיצוב של המוצר, ורישומים נוספים כמו סימני מסחר. הליך הרישום של מדגם מתבצע על ידי הגשת בקשה למדגם למחלקת המדגמים במשרד המשפטים. במידה ובקשה זו מתקבלת, לאחר כשישה חודשי המתנה, ניתן גם להגיש בקשה דומה גם בחו"ל. ההגנה על זכויות המדגם מסתיימת כעבור חמש שנים, אך ניתן לחדש את רישומו שוב פעמיים, עד לתקופה של חמש עשרה שנים בסך הכל.

בניית אבטיפוס

בנייה של אבטיפוס משמשת להדגמה והדמיה של מוצרים עתידיים המיועדים לשיווק. על ידי בניית דגם אבטיפוס, ניתן לבצע בדיקות ודגימות מקיפות לפני המעבר לייצור סדרתי, ועל ידי כך לאתר תקלות שונות במוצר, ולהציג ליזמים ולמשקיעים את המוצר העתידי. בדרך כלל, דגם אבטיפוס אינו נדרש לעמוד בכל הסטנדרטים המקובלים למוצרים שכבר קיימים בשוק, שכן מטרתו היא לשמש רק כמודל לפני ייצור סדרתי של מוצרים. לכן, רוב אבי הטיפוס מצטיינים בדרך פעולתם יותר מאשר בעיצובם הפיזי. קיימות מספר שיטות נפוצות לבנייה של אבי טיפוס בשוק, ביניהן הדמיה ממוחשבת, בה בונים את המוצר העתידי באמצעות תוכנות תלת ממד. עוד שיטה של עיצוב תעשייתי שמקובלת לבנייתם של אביטיפוס, היא בניית אבטיפוס היתכנותי, בו המטרה היא לבדוק את היתכנותם של מוצרים, את המנגנון הפיזי שבו הם פועלים, ואת הטכנולוגיה בה הם משתמשים. כאן, שמים דגש על בדיקת התאפשרות המנגנון הטכנולוגי או הפיזי של המוצר, האם הם אפשריים, והאם הם פועלים הלכה למעשה.

לסיכום, אם אתם נמצאים בהליך כזה או אחר של פיתוח המוצר, עיצוב המוצר וכיוצא בזאת, צלצלו עוד היום לייעוץ, על מנת להגן על פרי עמלכם.

המאמר באדיבות סטודיו ארקיט – עיצוב תעשייתי.