יזמי אפליקציות הימנעו מתביעה - יריב קדם עורך דין לאפליקציות וסטארט אפ

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


כיצד ניתן להימנע מתביעה נגד יזמי אפליקציות?

אין ספק שאחת הדרכים היעילות ביותר והמוצלחות ביותר לייצר סכומים רציניים של כסף בימינו, תוך השקעה מינימאלית של זמן, היא יצירה של אפליקציה ויראלית ונחשקת. לא אחת אנחנו נתקלים באנשים שרק לפני כמה חודשים עוד היו תלויים בהלוואות בנקאיות ושכיום כבר נהנים מהחיים הטובים הודות לאפליקציה החכמה שיצרו. עם זאת, כפי שלא מעט מפתחי אפליקציות יוכלו לומר לכם, אליה וקוץ בה – לא אחת מוגשות תביעות משפטיות נגד מפתחי ויזמי האפליקציות על רקע של מצבים שונים ומגוונים שקצרה היריעה מלהכיל.

מוצר לכל דבר

אמנם האפליקציות לא קיימות במציאות הממשית, אך מן הסתם מדובר על מוצר צריכה לכל דבר ולכן חשוב ביותר לעגן את היחסים בין ה"יצרן" לבין הצרכן לפני תחילת השימוש ואף לפני ההשקה של האפליקציה. עם זאת, לרוע המזל, ישנם לא מעט יזמי אפליקציות שדואגים לכל ההיבטים של האפליקציה שלהם ומעניקים תשומת לב יתרה לנושא העיצוב, לממשק החכם ולאלמנטים רבים אחרים, אך לא טורחים לדאוג לאלמנט המשפטי ולחוזה הכל כך בסיסי בינם לבין משתמשי האפליקציות הקרוי גם "תנאי שימוש".

אז מה הם תנאי שימוש?

במסכים הראשוניים של חלק מאפליקציות על המשתמש לסמן וי (V) קטן ליד המילים "הני מצהיר כי קראתי את תנאי השימוש ואני מסכים להם" או נוסח דומה. ללא סימון וי, לא ניתן להתקדם למסך הבא, ועל ידי הסימן הלז מקבל על עצמו המשתמש את תנאי השימוש באפליקציות. מיעוט המשתמשים קוראים אותם אולם חשיבותם רבה כיוון שהם מגדירים את כללי ההתנהגות שחלים בין המשתמש לבעלי האפליקציה, כגון פטורים שונים מאחריות לבעלי האפליקציה, זכויות בעלות וזכויות קניין רוחני, פרסומות, פרטיות המידע של המשתמש, סמכות שיפוט, וכיוב. תנאי השימוש הם הזדמנות מצויינת לבעלי האפליקציה להגדיר את המסגרת המשפטית של השימוש באפליקציה ולצמצם חשיפה משפטית, וזאת בשליטתם המלאה- ירצה המשתמש, יקבל את תנאי השימוש ואז יוכל לעשות שימוש באפליקציה. לא ירצה, לא ישתמש. חשוב לציין שגם תנאי השימוש כפופים לחוקים שונים כגון חוק העונשין, חוק החוזים האחידים ועוד, ולא כל דבר ישים משפטית.

איפה מתחילים?

גם מפתחי ויזמי האפליקציות המוכשרים ביותר והיצירתיים ביותר לא תמיד מסוגלים לשלוט בכל רזי הדינים הקשורים לאפליקציות ובהם דיני הקניין הרוחני וזכויות היוצרים, דיני החוזים בהשלכה לעולם הוירטואלי, ועוד. מדובר על תחום מורכב ודינמי שמתפתח ומתעדכן מפסק דין אחד למשנהו וחשוב לתת על כך את הדעת.

לפיכך הצעד הראשון שעליכם לעשות, עוד לפני יום ההשקה המרגש, הוא ליצור קשר עם משרד עורכי דין שמתעסק בתחום הפטנטים, הקניין הרוחני וזכויות היוצרים לאפליקציות כדי למנוע חשיפה מיותרת. רק כך תוכלו להבטיח שהאפליקציה החדשה שפיתחתם תהיה מוגנת ורק כך יהיה באפשרותכם לישון טוב בלילה.