תנאי שימוש לאפליקציה | עו"ד אפליקציות יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


תנאי שימוש לאפליקציה

המסע בדרך להשקתה של אפליקציה חדשה מורכב משלל צעדים קטנים וזהירים, המקדמים אתכם כיזמים אל היעד הנכסף. צעד אחד נוגע לפיתוח, צעד אחר לשיווק, צעד נוסף לזכויות היוצרים וכך הלאה. בין כל אלו מסתתרת אבן דרך שלא כל היזמים מייחסים לה את החשיבות הראויה, וחבל. זו אבן הדרך שמאפשרת לכם לכסות את החשיפה המשפטית שלכם כלפי המשתמשים באפליקציה. זהו מסמך בעל חשיבות רבה, שיכול לחסוך לכם הרבה מאוד כסף ואינספור כאבי ראש: תנאי השימוש של האפליקציה.

 מה הם תנאי השימוש באפליקציה?

 רבים מהיזמים טועים לחשוב שכאשר הם מעמידים את האפליקציה לשימוש המשתמשים בבה, הם פטורים מחובות כלפיהם. בפועל לא כך הדבר. למעשה, כבעלי האפליקציה אתם מציעים למשתמשים בה רישיון שימוש לכל דבר ועניין, אולם כאשר התנאים לשימוש בה לא כתובים, המשתמשים יכולים להפיל עליכם אחריות שלא פיללתם למעשים שהם ביצעו ולא אתם. הם אף יכולים לבוא אליכם בטענות ודרישות שונות ומשונות על שירות כזה או אחר לו ציפו באמצעות האפליקציה, אך שאינכם מסוגלים לספק. כתוצאה מכך אתם עלולים להיקלע לסיטואציה הרת אסון מבחינה משפטית וכלכלית.

 תנאי השימוש באפליקציה מאפשרים לכם לבצע בה פעולות במסגרת כללים שאתם קובעים כיוצריה.

 כמי שמספקים תנאי שימוש הכוללים רישיון לשימוש באפליקציה, עליכם להגדיר בצורה ברורה ומובנת את הכללים הללו, להבהיר מה מותר ומה אסור למשתמש לעשות במסגרת רישיון זה, ומה עליו לקחת בחשבון בכל פעם שהוא מחליט להשתמש באפליקציה.

מה השירות שמסופק דרך האפליקציה? איזו אחריות ניתנת עליו? האם יש מגבלת גיל לשימוש בה? האם ספק שירותים באמצעות האפליקציה צריך להסדיר רשיון כלשהו (רשיון עסק, רשיון נהיגה, רשיון מקצועי כלשהו וכו), האם המשתמש יכול לשנות את הדרך שבה האפליקציה עובדת? האם הוא יוכל להירשם לאפליקציה בעזרת נתונים בדויים? האם אתם, בתור היזמים, יכולים להבטיח שהאפליקציה תעבוד בכל שלב? מה הם תנאי הפרטיות שלכם- בכלל זה האם אתם מתכוונים לשמור את פרטיו של המשתמש או למסור אותם לצדדים שלישיים? כל אלו שאלות שהתשובה עליהן אמורה להופיע במסמך תנאי השימוש, הכולל פעמים רבים גם מדיניות פרטיות. אם לא כך הדבר, הרי שאתם נותרים חשופים. ויש לכך משמעות אחת: המשתמשים יכולים לתבוע אתכם.

איך תנסחו תנאי שימוש לאפליקציה שלכם?

 ההבנה בדבר החשיבות שבניסוח תנאי שימוש לאפליקציה היא כמובן רק השלב הראשון בתהליך. השלב השני והחשוב באמת הוא שלב ניסוח התנאים עצמם, ואלו גם צריכים להתאים למדיניות של Apple או Google לגבי תנאי שימוש. כאן חשוב להבהיר: תנאים אלו משתנים מאפליקציה לאפליקציה. לא מומלץ להעתיק תנאי שימוש מאפליקציה אחת לאחרת, גם אם היא פועלת בצורה דומה או מגיעה מאותו תחום, כדי שלא יוותרו 'חורים' או 'פרצות' שיהוו בעתיד עילה לתביעה.

לכן, מומלץ מאוד שלא לוותר על שירותיו של עו"ד אפליקציות המתמחה בניסוח תנאי שימוש לאפליקציות ועם נסיון מצטבר רב בנושא. יחד תוכלו לגבש תנאי שימוש הולמים המתאימים ספציפית לאפליקציה שלכם. עורך דין אפליקציות יוכל גם לגבש עבורכם מסמך המתחשב בשני הצדדים ומהלך על חבל דק שנמתח בין שני כוחות חשובים: טובת היזם (אתם) וטובת המשתמש.

בכל מקרה, כדי שלתנאי השימוש יהיה תוקף משפטי מחייב כלפי המשתמשים בה, יש להקפיד גם העקרונות להלן:

  • דאגו שתנאי השימוש יהוו חלק בלתי נפרד מהאפליקציה ויאפשרו גישה לעיון בה לפני תחילת השימוש. הדרכים המקובלות הן הצגת תנאי השימוש בחלון גלילה המאפשר למשתמש לעיין בהם, ולחילופין לינק לעמוד הכולל אותם.
  • הבטיחו שהמשתמש יאשר אקטיבית את התנאים לפני תחילת השימוש. הדרך המקובלת היא באמצעות ריבוע ריק שעל המשתמש לסמן ליד מילים כמו "קראתי את תנאי השימוש ואני מסכים לתוכנם".
  • אף בתנאי השימוש קיים תנאי הדורש חובת עשה ביצועית מהמשתמש, יש להדגיש זאת ולקבל לכך הסכמה נוספת, בנפרד.


ליצירת קשר צלצלו 03-6543210 או השאירו פרטים


m>