מתי פונים אל עורך דין צבאי ? | עו"ד ונוטריון יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


מתי פונים אל עורך דין צבאי ?

חשיבותו של עורך דין צבאי הינה רבה, היא מיועדת להכין את הנאשם לקראת המשפט ובכן לשמור על זכויותיו. כיום רק עורך דין בעל אישור מיוחד ובכן בניסיון רב בתחום הפלילי יכול לייצג חיילים ואנשים צבא  בבית דין צבאי. מדובר בסוגי עבירות שונים כמו – עבירות נשק, עריקות והשתמטות מהצבא, עבירות מין, אלימות, סמים ועוד עבירות שונות. במקרים אלו, בין דין צבאי נותן פסק דין ומעניש את החייל הנאשם על עבירות אלו. כיצד עובד התהליך?

השלב הראשון הוא – זימון הנאשם לחקירה במצ"ח

מקרה זה הוא מקרה קריטי ובו הנאשם מוזמן לחקירה שאינה נתונה לבחירה. חקירה ראשונית זאת יכולה לשמש לרעת הנאשם לגבי המשך התהליך. מסיבה זאת, כאשר חייל מוזמן לחקירת מצ"ח, או חושש שהם בעקבותיו, חשוב להתייעץ עם עורך דין צבאי על מנת שיתדרך אותו כיצד להתנהל במהלך החקירה.

השלב שני הוא – מהלך חקירת הנאשם

חיילים רבים אינם מודעים לכך שהינם זכאים להתייעץ במהלך חקירת מצ"ח המופעלת כנגדם, אך לא תמיד חוקרי מצ"ח מבהירים זאת לנאשמים, אך בהחלט מדובר בזכות יסוד החלה בעולם כולו ואף בצבא. במידה וחוקרי מצ"ח מונעים מהנאשם להתייעץ עם עורך דין צבאי במהלך החקירה, רצוי לשמור על זכות השתיקה עד לקבלת ייצוג. זכות השתיקה היא זכות יסוד בסיסית ואין לחייל לחשוש להשתמש בה.

השלב השלישי הוא – בית דין הצבאי

לאחר שמוגש כתב אישום, מומלץ לפנות לעורך דין צבאי (אם לא בצעתם זאת בשלב החקירה), שהרי החוק מותיר אופציה לחייל לייצג את עצמו, אך כמו בכל מקרה של הגשת כתב אישום, מומלץ לעזר בשירותי עורך דין אשר מכיר היטב את זכויות הנאשם ומכיר היטב את מערכת הדין הצבאית. פרט לייצוג משפטי בעת הדיונים, עורך דין צבאי ישמור על זכויותיו של הנאשם וילמד את התיק על בוריו ויכין את הנאשם היטב למתן עדותו. זכרו שלא לפסוח על ייצוג משפטי, גם כאשר אינכם בטוחים שיש סיכוי שתצאו זכאים, הסיכוי מעין זה יגבר בהתאם לאיכות הייצוג על ידי עורך דין צבאי.

בנוסף לכך, גם אם אין בכוחו של העורך דין למנוע ענישה, הוא יוכל לפעול נחרצות על מנת להקל את עונשו לדוגמא – במקרה של ענישה במאסר לכמה שבועות, הוא יוכל להפעיל לחץ ולהקטין את הענישה לריתוק בלבד, מעבר לכך הוא יכול להפחית את הרישום הפלילי של החייל או להסירו לגמרי.

אם כך ניתן לראות כי ייצוג והתייעצות עם עורך דין צבאי הינה חשובה ביותר במקרים אלו, עבור כל חייל הבא במגע עם מערכת דין הצבאית. מוטב לפנות לעורך דין צבאי כבר בשלבים הראשונים בעת הזמנה לחקירה, אך במידה ולא ביצעתם זאת, אל תתייאשו – פנו לייצוג בכל שלב, שהרי בכוחו של עורך דין צבאי לסייע לכם רבות.

המאמר נכתב באדיבות   עורך דין צבאי גיל ויינשטיין.

ליצירת קשר צלצלו 03-6543210 או השאירו פרטים