מחוויות שופט בתחרות סטארט-אפים טכנולוגיים | עו"ד יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


מחוויות שופט בתחרות סטארט-אפים טכנולוגיים

האש היזמית

במשך כשני עשורים שבהם אני מלווה כעו"ד מיזמים טכנולוגיים מגוונים פנו אלי מדי פעם עם הרעיון לעשות שימוש בנסיוני כשופט בבית המשפט, כבוד אותו דחיתי על הסף עד כה. נראה לי מרתק הרבה יותר להפוך ניצוץ הססני בזווית עינו של יזם לאש בוטחת בעצמותיו, ולהקים עימו סטארט אפ טכנולוגי העומד על בסיס איתן ומגובה בזכויות קניין רוחני וחוזים רלבנטיים, וללוות אותו בדרכים הפתלתלות של עולם המשפט.

וועדת תחרות סטארט-אפים

אולם לאחרונה אותגרתי בפנייה מלהיבה להפוך לשופט ליום אחד. על הפרק עמד שיפוט בתחרות סטארט-אפים של כנס האבטחה של ישראל. כמובן שנעניתי בחפץ לב ונרתמתי למשימה. יחד עימי השתתפו בוועדת התחרות מגוון לא קטן של בעלי תפקידים בכירים בהווה ובעבר בגופי הביטחון של ישראל החל ממשטרת ישראל, צה"ל וכנסת ישראל כמו גם בעלי נסיון טכנולוגי עשיר בשוק הפרטי.

פעימות הלב של הסטארט אפ

את הלמות פעימות ליבם של המשתתפים בתחרות ניתן היה לתעד באמצעי חישה ביו טכנולוגיים, ולסטארט אפ שזכה לבסוף בתחרות גם היו האמצעים לכך… ההתרגשות היתה גדולה.
המתחרים הציגו את מרכולתם לוועדת התחרות בשני סבבים לא לפני שהגישו את החומרים המתאימים לאישור מבעוד מועד בהתאם לתקנון התחרות שניסחתי מראש.
בסבב הראשון התכנסנו בחדר ישיבות בבית התעשייה, ובסבב השני בחדר ישיבות בבניין WeWork בהרצליה. לכל סטארט אפ הוקצתה כרבע שעה להציג את המיזם מכף רגל ועד ראש ממצגת ועד אב טיפוס, אולם מפאת העניין בנושאים שהוצגו ארכו הסבבים שעות ארוכות.

אתגר השופט הטכנולוגי

לכל אחד מהשופטים הוכנה טבלה ובה הקריטריונים לשיפוט אשר נקבעו מראש בתקנון התחרות, ובהם קניין רוחני רשום, גודל שוק היעד בארץ ובעולם, זמן יציאה לשוק ועוד. בתוך כך התברר כי לחלק מהשופטים היתה הכרות מוקדמת עם חלק מהמועמדים והיה עליי לשקול סוגיית פסילת שופט זה או אחר כלפי אותם מתחרים מפאת ניגודי עניינים.

השיפוט של כל סטארט-אפ היה מעניין במיוחד מכיוון שכל אחד מהשופטים בא מעולם תוכן אחר, לרוב ללא הכרות מוקדמת ביניהם: צה"ל, משטרה, המוסד, הכנסת, חברות טכנולוגיות רב לאומיות, וכן מעולם ה- seed הפרטי. היה מעניין להיווכח מה הדגשים שנתן כל אחד מהשופטים בנסיון להטביע את חותמו שלו.

גמר התחרות

לאחר שני סבבים אלו עלו תשעה סטארט אפים לגמר, שניים מהם של בתי ספר תיכוניים. גמר התחרות התקיים בכנס האבטחה השנתי של ישראל בחסות מגזין מצודה. בכנס המכובד בהשתתפות שרים, חברי כנסת, מפכ"ל המשטרה, בכירים נוספים ממערך האבטחה, יצרנים ויצואנים, הועמדו דוכנים נאים של הסטארט אפים שעלו לגמר. לכל אחד מבאי הכנס הייתה הזדמנות להתרשם, לקבל מענה לשאלות ולבסוף לשלשל את בחירתו לקלפי שהוצג במקום, ולבסוף לחזות בחלוקת התעודות לזוכים.

יישר כוח!

 

ליצירת קשר צלצלו 03-6543210 או השאירו פרטים