מנסחים הסכם מייסדים? אל תשכחו את תקנון החברה | משרד עורכי דין יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


מנסחים הסכם מייסדים? אל תשכחו את תקנון החברה

פיתוחה של טכנולוגיה או אפליקציה והוצאתם לשוק מתחילים ברעיון קטן, אך יכולים להסתיים בענק. כאשר הרעיון הקטן הזה הופך למשהו ענק, צריך גם לחשוב בענק: להקים חברה בע"מ, לחפש משקיעים, אולי אפילו להנפיק בבורסה בשלב מאוחר יותר.

לצד אלו ישנם גם צעדים משפטיים שחשוב לנקוט בהם. בין אלו שנחשבים מוכרים מאוד ניתן לציין את הסכמי הסודיות, הצעדים להגנה על הקניין הרוחני והסכמים בין המייסדים. צעד נוסף, שכדאי שייעשה כבר בשלב זה וכרוך בהקמת החברה בשלב מוקדם אך צופה אל פני העתיד, הוא תקנון החברה. זה הזמין להבין למה.

להסדיר מערכת 'חוקים' במסגרת החברה

תקנון חברה, כמו כל תקנון, הוא למעשה שורה של חוקים ותקנות הנוגעים לפעילות החברה. בתקנון ייקבעו, מצד אחד, עניינים פעוטים כמו שמה הרשמי של החברה ומטרותיה ומצד שני – עניינים מהותיים כמו סוגי מניות, הגדרת זכויות ייחודיות לכם כמייסדים, ועוד נושאים שכאשר כבר יגיע צד שלישי אולי הוא לא יסכים להם, אך אם תוכלו להגדיר עם עצמכם ולרשום אותם כעת, לצד שלישי כבר יהיה קשה לשנות.

לתקנון החברה חשיבות עצומה

התקנון למעשה יוצר את הבסיס לקיומה של החברה ובמידה מסוימת גם את זהותה, בהווה ובעתיד. חשיבותו הרבה היא בעיקר בקביעת ההתנהלות מול גורמים שונים אשר עשויים להצטרף לחברה ולהיות חלק ממנה בשלב מסוים לרבות משקיעים פיננסיים ואסטרטגיים. כל אחד ואחד מהם יהיה מחויב לתקנון שגיבשתם, גם אם בזמן גיבושו הוא לא היה חלק מהמהלך.

נדגיש זאת מזווית נוספת: בעוד הסכם מייסדים נחתם בין גורמים ספציפיים (המייסדים כמובן) שזהותם ידועה בזמן החתימה ושלמעשה היו חלק מניסוחו, הרי שהתקנון אינו מחייב רק את אותם מייסדים, אלא את כל מי שגם בעתיד יצטרף אליה כבעל מניות, מנהל, או עובד. את התקנון ניתן, כמובן, לשנות ולהתאים למצטרפים החדשים, אך קשה יותר לשנות מסמך קיים, מאשר להיות שותף מלכתחילה לניסוחו. בנוסף, חשוב שהוא ינוסח עוד בראשית התהליך, כדי שיסיע בקביעת רוח החברה ומהותה אף אם יחול בו שינוי בעתיד.
ללא תקנון חברה מסודר רשם החברות לא יאפשר את הקמת החברה ואת רישומה בספריו. לשם כך קיים תקנון סטנדרטי הכולל מספר עניינים טכניים וסטנדרטים, אך בוודאי לא את אלה שאתם כיזמים הייתם רוצים לכלול בו.

זכרו: תקנון החברה חשוף לעיני כול

ישנו עניין חשוב שנשכח לא פעם בזמן ניסוח תקנון החברה: מדובר במסמך שכל אדם יכול לגשת אליו ולעיין בו. כל שצריך לעשות הוא לשלם אגרה בסכום סמלי ולקבל רשות לעיין בתקנון כולו, מ-א' ועד ת'. לכן, כאשר אתם מנסחים תקנון כזה, חשוב שתיקחו את העניין הזה בחשבון: הרי לא הייתם רוצים שדרך תקנון החברה ייחשפו המעיינים בפרטים סודיים אשר עלולים לפגוע בסיכויי ההצלחה שלכם, נכון?

אם כן, התקנון אמנם צריך להיות מפורט ולכלול סעיפים רבים הנוגעים לפעילות החברה ולתפקודה השוטף, אך הוא גם צריך לשמור על סודיות הרעיונות העסקיים וכדומה. לכן חשוב לנסח אותו בחכמה ולהתייעץ עם איש מקצוע מומחה – עורך דין טכנולוגיות, אפליקציות וסטארט-אפ יהיה המתאים ביותר כאן.
כך תוכלו לנסח לא רק את תקנון החברה אלא גם את יתר החוזים וההסכמים החשובים לתקופת ההקמה באופן שידברו באותה שפה ומכוונים יחד לאותה מטרה. כך גם תבטיחו כי המסמכים השונים לא יסתרו האחד את השני וישקפו באותה צורה את מהותה של החברה החדשה שלכם, תוך מתן עדיפות מקדמיה לכם כמייסדים. מגיע לכם!ליצירת קשר צלצלו 03-6543210 או השאירו פרטים


m>