פורמט זכויות יוצרים בינלאומי לרעיונות יצירתיים - יריב קדם עורך דין לאפליקציות וסטארט אפ

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


פורמט זכויות יוצרים בינלאומי לרעיונות יצירתיים

איך לשמור מהרגע הראשון על רעיונות יצירתיים מפני גניבה ספרותית?

הראש היהודי עתיר רעיונות יצירתיים עם פוטנציאל כלכלי רב, כמו פורמטים לתוכניות ריאליטי, סרטים, ספרים, תוכנות, מסדי נתונים יצירתיים, אפליקציות ועוד. הצעד הראשון שאותו יש לעשות לפני שניגשים לעניין את רשתות הטלוויזיה, בעלי אולפני סרטים, הוצאות לאור או מפתחי אפליקציות הינו הגנה משפטית באמצעות פורמט זכויות יוצרים עם הרחבת ההגנה גם לחו"ל.

מהו פורמט זכויות יוצרים בינלאומי?

פורמט זכויות יוצרים לביטויים של רעיונות יצירתיים כמו ספרים, תסריטים, אפליקציות, אתרי אינטרנט או יצירות אחרות הינו מסמך משפטי המבוסס על יצירת המקור, מותאם להגנה בדיני זכויות יוצרים, ובעל תוקף בינלאומי. המסמך מקבל תוקף נוטריוני ומאושר בבית המשפט לצורך קבלת המעמד הבינלאומי.

בדומה לתעודת פטנט, תעודת סימן מסחר או תעודת זכויות קניין רוחני אחרת, ניתן לאכוף גם את הפורמט בבית המשפט מיד עם גילוי הפרת זכויות היוצרים. גם עצם קיומו משמשת להרתעה מוקדמת מפני הפרה כזו והוא אף מעיד על רצינות היוצר ביחס ליצירתו וההגנה עליה.

מה ההבדל בין פורמט משפטי בינלאומי להסכם סודיות?

ההבדל הוא רב: רק באמצעות הפורמט מבסס בעל הרעיון את זכויות הקניין שלו ברעיון עצמו, כשם שבעל דירה רושם את שמו כבעליה, בעוד שהסכם סודיות שהוא חוזי בלבד, אינו מגן על זכות הקניין ברעיון, הוא תקף רק כלפי מי שחתם עליו, הוא תלוי בנוסח של הסכם הסודיות, והוא בוודאי פרוץ כאשר הזכות לגביה נשמרת הסודיות לא מוגדרת. לפיכך זהו כלי משפטי שמסתמך על הגדרת הזכות הקניינית בפורמט המשפטי ואינו יעיל בלעדיו, בעוד שהפורמט המשפטי מגדיר את זכות הקניין הרוחני כלפי כל אדם אחר, וכל הסתמכות בלתי מורשית על הפורמט הינה הפרת זכויות יוצרים.

באיזה שלב להכין פורמט זכויות יוצרים בינלאומי?

את הפורמט המשפטי ליצירה רצוי להכין בשלב המוקדם האפשרי. הכנתו מראש מאפשרת לבעל הרעיון לפנות לגורמים שונים בבטחה, ותוך יצירת רושם ראשוני טוב, החשוב שלעצמו. באמצעות הפורמט ערוך בעל זכויות היוצרים ביצירה לפעול מיידית כנגד הפרות פוטנציאליות, והוא אף יכול למכור את זכויות הקניין ביצירה לאחרים, או להעניק רישיונות שימוש באמצעות הפורמט בו זכויות הקניין הרוחני מוגדרות מראש.ליצירת קשר צלצלו 03-6543210 או השאירו פרטים


m>