פטנטים | ביטול פטנט | עורך דין לאפליקציות וסטארט אפ-יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


ביטול פטנט

ייעוץ וייצוג בהליכי ביטול פטנט שלא היה ראוי לרישום מלכתחילה

מדוע להגיש בקשה לביטול פטנט?

ביטול פטנט מבטל את משמעותו רטרואקטיבית, כאילו לא הוגשה בקשת פטנט מלכתחילה. לעניין זה השלכות במישורים שונים. דוגמא לכך הינה אדם או חברה שקיבלו בעבר רשיון שימוש מבעל הפטנט הרשום ועקב ביטולו מתברר כי לרשיון זה לא היה תוקף מלכתחילה. במצב זה תתכן שרשרת תביעות של צדדים שלישיים את בעל הרשיון, ושל בעל הרשיון את מי שהיה רשום כבעל פטנט. דוגמא נוספת הינה מקרים שהפטנט נאכף בעבר כנגד צד שלישי ובכך נמנעה ממנו פעילות עסקית ממנה יכול היה להרוויח, ואולי אף שילם דמי הפרה בעבר.

ביטול פטנט ע"י רשם הפטנטים

הסמכות של רשם הפטנטים לבטל פטנט הינה עפ"י בקשת בעל הפטנט עצמו ללא נימוקים (סעיפים 73 ו- 73א לחוק) אך בכפוף להתנגדות אפשרית של צד מעוניין (כגון מי שקיבל רשיון שימוש בפטנט), או עפ"י בקשת אדם מעוניין בכך (שאינו בעל הפטנט) בגין אותן עילות שניתן היה למנוע את רישום הפטנט מלכתחילה עקב התנגדות שהוגשה לפני רישומו (סעיף 73ב – 75 לחוק הפטנטים), כלומר –
(1) קיימת סיבה שלפיה היה הרשם מוסמך לסרב לקיבול בקשת הפטנט (כלומר – אין חידוש, התקדמות אמצאתית וכיוב');
(2) האמצאה אינה כשירת-פטנט לפי סעיף 4(2) לחוק (כלומר- פרסום קודם);
(3) המתנגד, ולא המבקש, הוא בעל האמצאה.

ביטול פטנט ע"י בית משפט

גם לבית משפט יש סמכות להורות על ביטול פטנט. זאת במקרה שבו בעל הפטנט הרשום מנהל בפני בית המשפט תביעה על הפרת הפטנט, והמפר מתגונן עפ"י סעיף 182(א) לחוק הפטנטים בעילה שעל פיה ניתן היה להתנגד לפטנט. אם טענת ההגנה תתקבל, יבוטל הפטנט בצו בית המשפט.

נטל ההוכחה בביטול פטנט

ההבדל בין התנגדות של צד שלישי לפטנט לפני רישומו לבין בקשת אותו צד שלישי את ביטול הפטנט לאחר רישומו, הוא בנטל ההוכחה: כאשר מדובר בהליך התנגדות לפני רישום הפטנט נטל ההוכחה כי האמצאה ראויה לרישום כפטנט הינו על מבקש הפטנט, בעוד שבבקשת ביטול הפטנט נטל ההוכחה הוא על מבקש הביטול. בכל מקרה העילות המהותיות זהות , וגם התוצאה זהה – רואים את הפטנט כאילו לא ניתן מלכתחילה.
ביטול פטנט נבדל ממחיקת פטנט אותה יכול לבקש בעל הפטנט ותוקפה ממועד הבקשה ואילך, בעוד שהביטול של הפטנט הוא כאילו לא הוגש מלכתחילה.

ייעוץ וליווי משפטי בבקשה לביטול פטנט

כמשרד העוסק בענייני טכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני, משרדנו מספק ייעוץ וייצוג משפטי בבקשות לביטול פטנט.ליצירת קשר צלצלו 03-6543210 או השאירו פרטים