רישום סימן מסחר בינלאומי | יריב קדם עורך דין לאפליקציות וסטארט אפ

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


רישום סימן מסחר בינלאומי

צור קשר לייעוץ וליווי משפטי משתלם לרישום סימן מסחר בחו"ל למיתוג בינלאומי

מה נותן רישום סימן מסחר בינלאומי?

רישום סימן מסחר בינלאומי יאפשר לך למתג את החברה, העסק, המוצר או השירות שלך באותו מותג בכל מקום בעולם. רישום סימן מסחר בינלאומי יכול שייעשה באחד המנגנונים שמאפשרות האמנות הבינלאומיות והדינים המקומיים של כל מדינה.

מנגנוני רישום סימני מסחר בחו"ל

לכל מדינה סמכות בלעדית לרשום סימני מסחר בתחומה.
בנוסף, לארה"ב ולאיחוד האירופאי רשם סימני מסחר עבור קהילת המדינות שהן מאגדות. כך למשל, במדינה כמו צרפת תחולנה שתי מערכות ההגשה – זו המדינתית וזו של גוש המדינות (הקהילה האירופאית) ולפיכך יש להתחשב בשתיהן.
מערכת הגשה נוספת של סימני מסחר נוצרה באמצעות אמנה בינלאומית בשם "פרוטוקול מדריד" כמפורט להלן, עליה חתומות עשרות מדינות בעולם. לפיכך, במדינות בהן חלה האמנה, כמו ישראל, תחולנה שתי מערכות הגשה – זו המדינתית וזו של פרוטוקול מדריד, ובמדינות ארה"ב והקהילה האירופאית זו תהווה מערכת הגשה שלישית בנוסף למדינתית והפדרלית/קהילתית.

סימן מסחר בינלאומי – פרוטוקול מדריד

מאז 1 לספטמבר 2010 ניתן להגיש מישראל בקשת סימן מסחר בינלאומית אחת בו זמנית לכל מדינות פרוטוקול מדריד. ההגשה בפועל מבוצעת מרשם סימני המסחר של ישראל לרשמי סימני המסחר של יתר המדינות ובכך לחסוך עלויות ייצוג של עורך דין מקומי בהן (אף שתתכן חובת ייצוג נקודתית על ידי עורך דין מקומי במדינה מסויימת במקרה של השגה ע"י רשם סימני המסחר של אותה מדינה), ולקצר את זמני הרישום המקובלים עקב המחוייבות של רשמי המדינות לנהלי פרוטוקול מדריד.
כאשר מעוניינים להגיש בקשת סימן מסחר בינלאומית מישראל תוך שימוש בפרוטוקול מדריד יש להגיש אותה על בסיס בקשת סימן מסחר שכבר הוגשה בישראל או סימן מסחר שכבר נרשם בישראל.
לבקשת סימן המסחר הבינלאומית מצרפים אישור על תשלום האגרות לרשם סימני המסחר הישראלי עבור חלקו בטיפול בהגשה של הסימן הבינלאומי וכן לארגון העולמי לקניין רוחני (WIPO) הכולל את האגרה לארגון זה ואת האגרה לרשמי המדינות שהיא שווה או זולה יותר מהאגרה המדינתית המקובלת באותה מדינה.

בחירת מנגנון ההגשה של סימן מסחר בחו"ל

לאחר החיפוש וקבלת החלטה מה הוא סימן המסחר אותו מעוניינים לרשום ובאלו מדינות, נבחר את פרוצדורת ההגשה לכל מדינה: הגשה מדינתית, הגשה לרשם הקהילתי (בארה"ב או באיחוד האירופאי), או הגשה לפי פרוטוקול מדריד. ברוב המקרים מהווים הגוש האירופאי ומדינות ארה"ב שוק נרחב לחברות ישראליות ולכן ההגשה תהיה ישירות לרשמים של מדינות אלו. במקרים בהם ההגשה הינה לשלוש מדינות או יותר החתומות על פרוטוקול מדריד (לרבות ארה"ב והקהילה האירופאית) כדאי לעשות שימוש בפרוצדורה זו.

הגשת סימן מסחר בחו"ל בתוך חצי שנה – אמנת פריז

את ההגשה של בקשת סימן מסחר בחו"ל ניתן להשהות למשך עד חצי שנה לאחר ההגשה בישראל, ובכך לדחות במספר חודשים זה את מועד ההוצאה הכרוך בכך תוך שמירה על תאריך ההגשה בישראל ("תאריך הבכורה"). הסדר זה נובע מכוח אמנת פריז להגנת הקניין הרוחני עליה חתומה ישראל וכמעט כל יתר מדינות העולם.

חיפוש רב מערכתי של סימני מסחר בחו"ל

לפני הגשה כלשהי של סימן מסחר בישראל או בחו"ל יש לבצע חיפוש מקדים וחברה המעוניינת במיתוג בינלאומי צריכה לבצע חיפוש במדינות בהן היא מתעתדת לפעול כדי לוודא שהיא לא פועלת באמצעות סימן מסחר הרשום כבר על שם חברה אחרת. רק אז לעגן את המיתוג ע"י רישום סימן מסחר משלה באותה מדינה. אולם כיוון שבמדינה אחת יכול שיחולו מספר מנגנוני רישום ומספר מאגרי סימני מסחר התקפים בה, יש לבצע חיפוש רב שכבתי במאגרי רישום סימני מסחר הרלבנטיים לאותה מדינה לרבות המאגר המדינתי, המאגר לפי הסדר מדריד המנוהל ע"י הארגון העולמי לקניין רוחני – WIPO (שהוא מאגר רחב יותר ממאגר פרוטוקול מדריד וכולל אמנה דומה נוספת אף שישראל לא חתומה עליה), והמאגר הקהילתי של ארה"ב או האיחוד האירופאי.
יצויין כי מחודש ינואר 2012 נפתח ב- WIPO מנוע בעברית לבחירה של הסיווגים הנכונים (מתוך 45 אפשריים) למוצרים ו/או לשירותים שלגביהם אמור להירשם סימן מסחר בינלאומי. זהו אמצעי נוח לבחירה של סיווג סימני מסחר נכונים גם במקרה של רישום סימן מסחר בישראל.

ייעוץ וליווי ברישום סימני מסחר בחו"ל

כמשרד עורכי דין ונוטריון העוסק בענייני טכנולוגיה, אפליקציות וקניין רוחני, משרדנו מספק יעוץ וליווי משפטי לרישום סימני מסחר בחו"ל לרבות סימני מסחר בינלאומיים עפ"י פרוטוקול מדריד.ליצירת קשר צלצלו 03-6543210 או השאירו פרטים


m>