מכשירים רפואיים בעולם טכנולוגי - משרד עורכי דין יריב קדם

130

logo


המרד 29, ת.ד 50264, תל אביב, 61502 | טל. 03-6543210, פקס. 03-6543211, office@kedem-law.co.il

יצירת קשר

מלא פרטיך ונשוב אליך


מכשירים רפואיים בעולם טכנולוגי

הרפואה המודרנית מתקדמת כל העת, ובצעדי ענק. נדמה כי בכל יום אנחנו שומעים על פיתוחים חדשים, מחקרים מעניינים ומוצרים פורצי דרך. רוב רובה של ההתקדמות הזו מתאפשרת הודות להתקדמות הטכנולוגית אשר מתרחשת כמעט במקביל: כיום, הרפואה היא ענף טכנולוגי יותר מאי פעם, מה שדורש גם מהחברות העוסקות בתחום לשנות את תפיסתן ולהתאים עצמן לקדמה.

עולם הרפואה של היום: הייטק לכל דבר ועניין

 הרפואה היא אחד התחומים הממחישים יותר מכול עד כמה מסייעת הטכנולוגיה לאדם, ומדגימה בצורה נהדרת כמה ניתן להתקדם בעזרת פיתוחים ומכשירים טכנולוגיים. פיתוחים שנשמעו כמו חלום רחוק או כמו מדע בדיוני עד לפני שניים ושלושה עשורים, הם כיום עניין שבשגרה בעולמנו.

זרועות קיברנטיות, מוצרים רפואיים ממוזערים, כלי ניתוח זעירים, גלולות הכוללות בתוכן מצלמה ומסתובבות בגופנו, ביצוע ניתוחים מבלי לפתוח את גופו, כלי מעבדה מתקדמים ועוד – כל אלו שינו לחלוטין את הרפואה של ימינו, הפכו את הטיפולים למדויקים יותר ועוזרים לנו להיות בריאים יותר, ולחיות חיים איכותיים יותר, בתוחלת שנים גבוהה הרבה יותר.

אין ספק שהפיתוחים הללו שינו גם את המהות העסקית של עולם הרפואה, והפכו כל חברה רפואית המתעסקת בפיתוח מוצרים כאלו, לחברת הייטק לכל דבר ועניין. מרכזי פיתוח, הקצאת משאבים רבים לענייני מחשוב ותוכנה, גיוסי הון ושיווק בינלאומי מקרבים את החברות הללו יותר ויותר לתחום תעשיות העל, תוך שמירה על זיקה מהותית לעולם הרפואה עצמו.

להסתכל על עולם הרפואה בעין טכנולוגית לגמרי

 אין ספק שהמגמה הזו מחייבת חברות רבות בעולם הרפואה לעבור שינוי תפיסתי, כפי שציינו כבר בתחילת הכתבה. זהו שינוי שיהפוך אותן מחברות רפואיות 'נטו', לחברות הרואות עצמן כחברות הייטק, על כל המשתמע מכך. מכאן גם נגזרת תשומת הלב הרבה ביותר הנוגעת כמובן לשמירה על הטכנולוגיה שאותה פיתחה החברה – מהלך ששווה עבור חברות כאלו כסף רב.

 למי שאינו בקיא, נדמה כי אין כל קשר בין עולם הרפואה לבין רישום פטנט והגנת קניין רוחני בכלל – אך לא כך הדבר: חשוב להבין כי כל תהליך, מכשיר, מכונה ומוצר טכנולוגי שמפותח על ידי החברה חייב בהגנה משפטית ראויה, באמצעי קניין רוחני. תהליך רישום פטנטים ומדגמים, לדוגמה, הפך להיות נפוץ ורווח מאוד בעולם הרפואה של היום.

ועדיין, חשוב מאוד לדעת כיצד עושים זאת נכון: כיצד שומרים על הפיתוח הטכנולוגי ומגנים עליו, כיצד מבטיחים שהרעיון ישיג את מטרותיה של החברה גם מבחינה מסחרית ושיווקית, וכיצד ניתן למנוע גניבה מסחרית. הרי כיום, גם עולם הרפואה הוא עולם מסחרי לגמרי.

משרד עו"ד יריב קדם מעניק ליווי וייעוץ מקצועי לחברות סטארט אפ העוסקות בפיתוח מוצרים רפואיים, מייעץ כעו"ד מומחה לחברות גדולות בכל הנוגע להגנת קניין רוחני על רעיונות ופיתוחים שונים בעולם זה, ומעמיד לרשות לקוחותיו את הכלים היעילים ביותר מזה כעשרים שנים.